Resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Ocena przytomności.

Ocena przytomności

W poprzednim artykule omówiliśmy szereg aspektów związanych z przygotowaniem się do akcji (pierwszo) pomocowej. Wiemy już jakie czynności musimy wykonać zanim przystąpimy do konkretnych działań. Dziś “na tapetę” bierzemy jedną z pierwszych część algorytmu, według którego będziemy postępować, czyli  ocenę stanu poszkodowanego, a dokładnie przytomności.

Wyobraźmy sobie taką sytuację.

Mamy pauzę, jesteśmy na parkingu, wychodzimy z kabiny rozprostować nogi, w oddali zauważmy innego kierowcę, który leży na ziemi niedaleko swojego samochodu. W tym momencie wiemy już, że musimy szybko wrócić do kabiny, zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie ułatwiające nam udzielenie pierwszej pomocy. Dbając o nasze własne bezpieczeństwo, oceniamy szybko miejsce zdarzenia. Nic nam nie zagraża. Możemy udać się udzielać pierwszej pomocy, ale od czego zacząć?

Ocena stanu poszkodowanego

To właśnie pierwsza rzecz jaką zrobimy po dotarciu do naszego poszkodowanego w w/w sytuacji. Oczywiście w przypadku wypadku drogowego, spełniamy jeszcze szereg innych czynności, o czym pisaliśmy we wpisie wypadek komunikacyjny – co robić

Ocena stanu przytomności da nam odpowiedz na kilka ważnych pytań i dzięki niej będziemy mogli odpowiednio postępować z poszkodowanym dalej. Od wyników oceny stanu przytomności (jak i świadomości) zależy między innymi czy zostawimy naszego poszkodowanego w pozycji zastanej, czy będziemy oceniać jego czynności życiowe (ABC), czy ułożymy go w pozycji bezpiecznej, czy rozpoczniemy RKO po ocenie ABC, czy może przejdziemy do szybkiego „badania” urazowego.

Skala jaką będziemy się posługiwać to skala AVPU

Skala AVPU to ciąg kolejno ocenianych reakcji na bodźce zewnętrzne, stosowany w celu oceny stanu świadomości pacjenta.

A (Alert) – przytomny, skupia uwagę

Nasz poszkodowany jest przytomny, zorientowany co do miejsca, czasu, wie co się dzieje wokół niego. Pisząc wprost jest przytomny i w logicznym kontakcie – rozmawia z nami, sygnalizuje problemy. W takim przypadku będziemy go pytać „co się stało, jak się czujesz czy potrzebujesz pomocy”.

V (Verbal) – reaguje na polecenia głosowe

Nasz poszkodowany jest przytomny, ale…kontakt z nim „odbywa się w jedną stronę”. Wyraźnie widzimy, że reaguje tylko w tedy kiedy go o coś głośno pytamy. Może być niezorientowany co do miejsca i czasu oraz otoczenia, w którym się znajduje. Może odpowiadać nam w nielogiczny sposób.

P (Pain) – reaguje na bodźce bólowe

Nasz poszkodowany nie reaguje na nasze pytania, nie odpowiada nam w ogóle. Nie jest świadomy. Reaguje tylko i wyłącznie na bodźce bólowe, czyli w momencie, kiedy potrząśniemy go delikatnie za ramiona, ściskając mięśnie tzw. kapturowe. Możemy wtedy zaobserwować np. zmieniający się grymas twarzy, ruchy rąk, nóg itd.

U (Unresponsive) – nieprzytomny, nie reaguje na żadne bodźce.

Nasz poszkodowany w ogóle nie reaguje na żadne bodźce.

A (Alert) V (Verbal) P (Pain) U (Unresponsive)

Co to oznacza.

Zaburzenia świadomości to sygnał dla nas, że „coś jest nie tak”. Wiemy wtedy jakie informacje o stanie świadomości poszkodowanego przekazać dyspozytorowi oraz jak postępować dalej z poszkodowanym. O czym napiszemy w kolejnych artykułach. Ważną dla nas informacją jest fakt, że zaburzenia świadomości, kiedy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, sprzyjają zapadaniu się języka, nagłośni lub podniebienia miękkiego na tylną ścianę gardła. Reasumując osoba nieprzytomna może mieć problem z oddychaniem lub już w tym właśnie momencie może nie oddychać a jej serce nie bije (Nagłe Zatrzymanie Krążenia)

Zapamiętaj!

Ocena
przytomności
AVPU

Postępowanie. Ocena AVPU.

1. Po uprzednim sprawdzeniu bezpieczeństwa, ocenie miejsca zdarzenia, podchodzimy do poszkodowanego. Podchodzimy do poszkodowanego zawsze od strony jego nóg, zapewniając tym samym komfort psychiczny osobie poszkodowanej, ponieważ osoba poszkodowana nas widzi i nie zostaje zaskoczona.

Naturalnym odruchem jest zwrócenie się twarzą do osoby, która do nas mówi – jeżeli będziemy podchodzić do poszkodowanego od strony głowy i zaczniemy go o coś pytać, automatycznie może on próbować odwrócić do nas głowę, co w przypadku poszkodowanego urazowego nie jest oczywiście wskazane.

2. pochylamy się nad poszkodowanym (przyklękamy), chwytamy poszkodowanego za ramiona (mięśnie czworoboczne tzw. kapturowe) delikatnie ściskamy/potrząsamy.

  • NIE klepiemy po twarzy
  • NIE szczypiemy
  • NIE szarpiemy

3. Pytamy głośno „Halo, czy Pan/Pani mnie słyszy, co się stało, halo proszę Pana/Pani, czy wszystko w porządku”.

Jeżeli nasz poszkodowany odpowiada, jest przytomny – pozostawiamy go w pozycji zastanej, staramy się dowiedzieć co się stało, podejmujemy dalsze czynności, monitorujemy poszkodowanego i w razie potrzeby wzywamy pomoc.

Bezpieczeństwo własne!

Jeżeli nasz poszkodowany nie odpowiada, nie reaguje jest to dla nas sygnał do NATYCHMIASTOWEJ dalszej oceny stanu poszkodowanego – czyli oceny czynności życiowych metodą ABC. Nie dzwonimy jeszcze pod nr. 112/999. Czynimy to dopiero po ocenie oddechu. O czym napiszemy w kolejnym poście i pokażemy na kolejnym filmie.

Dlaczego nie dzwonimy przed oceną oddechu? Ponieważ dyspozytor na hasło “nieprzytomny” będzie oczekiwał od nas informacji o tym, czy poszkodowany oddycha czy też nie. To dzięki tej informacji będzie wiedział, w jakim kodzie ma wysłać Zespół Ratownictwa Medycznego, postara się zlokalizować najbliższy defibrylator AED, przez telefon będzie nas instruować, jak mamy krok po kroku pomagać poszkodowanemu.

 

Wyżej wymienionych interwencji w ramach udzielania pierwszej pomocy nauczysz się odbywając np. lokalnie kurs z pierwszej pomocy we Wrocławiu. To niezwykle ważne aby zdobywać wiedzę pierwszo-pomocową odbywając szkolenie z pierwszej pomocy Wrocław gdzie w sposób praktyczny nauczymy się podejmowania  działań w sytuacji kryzysowej. Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy to nie tylko nasz prawny, ale i moralny obowiązek. Pierwsza pomoc i jej udzielenie nie jest trudna.  Odbywając kurs z pierwszej pomocy Wrocław doskonale się do tego przygotujemy. Inwestycja w kurs z pierwszej pomocy zwróci się wielokrotnie.

Zapisz się na szkolenia z pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych, które dla Ciebie organizujemy. Posiądź wiedzę, która może w przyszłości pomóc Ci jeżeli zdrowie i życie drugiego człowieka będzie zagrożone. Kurs pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych na którym zdobędziesz wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych to Twój must-have. Pamiętaj szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu, kurs  z pierwszej pomocy Wrocław – o tym nie możesz zapominać. Kurs pierwszej pomocy dla firm Wrocław. Szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm WrocławSzkolenia i kursy z pierwszej pomocy we Wrocławiu Kursy pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław