Poszkodowany nieprzytomny. Pozycja bezpieczna.
Poszkodowany nieprzytomny? Pozycja bezpieczna.
Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej pozwala na utrzymanie jego drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodne wydostawanie się treści pokarmowych, śliny lub krwi z jamy ustnej. W tej pozycji układamy poszkodowanego również ze względu na sytuację, kiedy musimy się np. oddalić od poszkodowanego w celu wezwania pomocy lub kiedy musimy udzielić pomocy większej ilości osób.
Należy jednak pamiętać, że nadrzędnym celem ułożenia poszkodowanego nieprzytomnego z zachowanym prawidłowym oddechem w pozycji bezpiecznej jest utrzymanie jego drożności dróg oddechowych. W pozycji bezpiecznej układamy również osoby z przywróconym krążeniem w wyniku resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
W przypadku poszkodowanych urazowych, ułożenie ich w pozycji bezpiecznej nie będzie właściwe. Takich poszkodowanych, w zależności od rodzaju urazu będziemy mogli ułożyć w niektórych przypadkach w pozycji HAINES, która zmniejsza prawdopodobieństwo urazu kręgosłupa szyjnego w porównaniu do pozycji leżącej na boku. O samej pozycji HAINES i o tym jak ułożyć takiego poszkodowanego będziemy pisać w kolejnych art. na naszym blogu.
Po spełnieniu szeregu czynności takich jak ocena miejsca zdarzenia, sprawdzeniu i zadbaniu o bezpieczeństwo własne, oraz ocenie przytomności i oddechu poszkodowanego przechodzimy do następujących działań, w celu ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
- Uklęknij przy poszkodowanym i upewnij się, że obie jego nogi są wyprostowane.
- Rękę bliższą tobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała i zegnij w łokciu tak, aby dłoń ręki była skierowana do góry.
Pozycja bezpieczna. Rękę bliższą tobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała i zegnij w łokciu.
- Dalszą rękę przełóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj stroną grzbietową przy bliższym tobie policzku poszkodowanego.
Pozycja bezpieczna. Dalszą rękę połóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj stroną grzbietową.
- Drugą ręką chwyć za dalszą kończynę dolną poszkodowanego tuż powyżej kolana i podciągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża.
- Przytrzymując dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij za dalszą kończynę dolną tak, by poszkodowany obrócił się na bok w twoim kierunku.
Pozycja bezpieczna. Poszkodowany po rotowaniu do pozycji bezpiecznej.
"Nadrzędnym celem ułożenia poszkodowanego nieprzytomnego z zachowanym prawidłowym oddechem w pozycji bezpiecznej jest utrzymanie jego drożności dróg oddechowych."
- Ułóż kończynę, za którą przetaczałeś poszkodowanego w taki sposób, aby staw kolanowy i biodrowy były zgięte pod kątem prostym.
- Odegnij głowę ratowanego ku tyłowi, by upewnić się że drogi oddechowe są drożne.
Pozycja bezpieczna. Odchylenie głowy ku tyłowi zapewni drożność dróg oddechowych.
- Ułóż rękę poszkodowanego pod policzkiem tak, by utrzymać głowę w odgięciu, twarzą zwróconą do podłoża, aby umożliwić wydostawanie się treści płynnej z ust.
- Regularnie sprawdzaj oddech.
Pozycja bezpieczna. Regularnie monitoruj poszkodowanego.
-
- Jeżeli poszkodowany musi być ułożony w tej pozycji dłużej niż 30 minut, po tym czasie odwróć go na drugi bok, aby zwolnić ucisk na leżące niżej ramię.
Pozycja bezpieczna. Obracaj poszkodowanego mniej więcej co 30 minut.
Również dla komfortu poszkodowanego zaleca się zdjęcie okularów przed wykonaniem rotacji na bok oraz sprawdzenie kieszeni i usunięcie z nich przedmiotów, takich jak telefon, klucze, itp. Przedmioty wyjmujemy po to aby zapobiec powstaniu dyskomfortu wynikającego z leżenia na w/w. Uwaga! W przypadku kobiety w widocznej ciąży zaleca się układanie na lewym boku.
Szerokości i bezpieczności! Piona!
GOTOWI DO RATOWANIA
Szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, kursy pierwszej pomocy Wrocław.
Gdzie mogę doskonalić swoje umiejętności z pierwszej pomocy?
Postaw na kurs z pierwszej pomocy np. lokalnie na kurs z pierwszej pomocy Wrocław. Dostępnych jest wiele różnych kursów i szkoleń, można je znaleźć w ośrodkach szkoleniowych, firmach prywatnych, prowadzą je również organizacje, kurs z pierwszej pomocy we Wrocławiu – nawet niektóre firmy. Szkolenia z pierwszej pomocy mogą być przeznaczone dla różnych grup zawodowych i wiekowych, takich jak dzieci, dorośli, specjalistów, dla pracowników firm czy instytucji. Niektóre kursy pierwszej pomocy Wrocław mogą być skierowane do specjalistów medycznych i mają na celu uzupełnienie ich wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, inne z kolei mogą być przeznaczone dla osób bez specjalistycznej wiedzy medycznej, które chcą nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Jeśli szukasz kurs z pierwszej pomocy we Wrocławiu możesz skontaktować się ośrodkami lub stowarzyszeniami, które oferują tego typu kursy.
Zapisz się na szkolenia z pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych, które dla Ciebie organizujemy. Posiądź wiedzę, która może w przyszłości pomóc Ci jeżeli zdrowie i życie drugiego człowieka będzie zagrożone. Kurs pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych na którym zdobędziesz wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych to Twój must-have. Pamiętaj szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu, kurs pierwszej pomocy Wrocław – o tym nie możesz zapominać. Kurs pierwszej pomocy dla firm Wrocław. Szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm Wrocław. Szkolenia i kursy z pierwszej pomocy we Wrocławiu Kursy pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław