Udzielić pierwszej pomocy czy nie? Rozmowa z ratownikiem medycznym. Z przeprowadzonych wśród kierowców badań wynika, że tylko 16% z nich podjęłoby się przeprowadzenia akcji pierwszo-pomocowej na miejscu zdarzenia drogowego. Czy sytuacje z którymi miał Pan styczność potwierdzają te statystyki? Jak wygląda to w rzeczywistości?
Pierwsza pomoc na drodze – edukacja
Szkolenia z pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych.
W pierwszej pomocy w związku z urazami takimi jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, podstawą naszych działań będzie unieruchomienie kończyn zgodnie z zasadą Potta. Zasada Potta – to określenie algorytmu postępowania medycznego w przypadku w/w urazów.
W poprzednim artykule omówiliśmy szereg aspektów związanych z przygotowaniem się do akcji (pierwszo) pomocowej. Wiemy już jakie czynności musimy wykonać zanim przystąpimy do konkretnych działań. Dziś “na tapetę” bierzemy jedną z pierwszych część algorytmu, według którego będziemy postępować, czyli ocenę stanu poszkodowanego, a dokładnie przytomności.
Kogo i jak ratować? Czy ratowanie dzieci jest priorytetem? Wyobraźmy sobie, że najeżdżamy na wypadek samochodowy. Wiemy co należy zrobić, jak zadbać o bezpieczeństwo własne, wezwać służby ratunkowe i udzielić pierwszej pomocy. Poszkodowanymi są zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Komu pomagamy w pierwszej kolejności? Dziecku czy osobie dorosłej?
Kontynuujemy rozpoczętą serię wpisów dotyczącą podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Wiemy już jak ocenić stan świadomości poszkodowanego. Dziś szczegółowy instruktarz jak ocenić stan osoby poszkodowanej – prawidłowy oddech – metodą ABC?
Rany i krwotoki pourazowe to jedne z częstszych obrażeń z którymi musimy poradzić sobie w wypadkach komunikacyjnych. Masywne krwotoki są dla nas śmiertelnie niebezpieczne.
Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej pozwala na utrzymanie jego drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodne wydostawanie się treści pokarmowych, śliny lub krwi z jamy ustnej.
To właśnie teraz rozegra się najważniejsza walka, walka z czasem, który musisz „kupić” dla poszkodowanego. To będzie dla Ciebie próba, której nie zapomnisz do końca życia. W tym właśnie momencie zaczyna działań łańcuch przeżycia a Ty jesteś pierwszym i najważniejszym ogniwem.
Tylko w 2018 roku w Polsce zgłoszono Policji blisko 32 000 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku wypadków na polskich drogach zginęło blisko 3000 osób a blisko 40 000 osób zostało rannych, w tym 11 000 ciężko.
Bez pewnych elementów wyposażenia naszego pojazdu skuteczne działania pierwszo – pomocowe będą trudne lub wręcz niemożliwe. W dzisiejszym wpisie skupimy się zatem na tym, co powinniśmy posiadać ze sobą w kabinie, aby skutecznie udzielić (pierwszej) pomocy w wypadku komunikacyjnym. To będzie nasz pierwszopomocowy must-have!