Pierwsza pomoc na drodze – edukacja

Szkolenia z pierwszej pomocy dla kierowców zawodowych.

Tylko w 2018 roku w Polsce zgłoszono Policji blisko 32 000 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku wypadków na polskich drogach zginęło blisko 3000 osób a blisko 40 000 osób zostało rannych, w tym 11 000 ciężko.

To właśnie teraz rozegra się najważniejsza walka, walka z czasem, który musisz „kupić” dla poszkodowanego. To będzie dla Ciebie próba, której nie zapomnisz do końca życia. W tym właśnie momencie zaczyna działań łańcuch przeżycia a Ty jesteś pierwszym i najważniejszym ogniwem.

W pierwszej pomocy w związku z urazami takimi jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, podstawą naszych działań będzie unieruchomienie kończyn zgodnie z zasadą Potta. Zasada Potta – to określenie algorytmu postępowania medycznego w przypadku w/w urazów.

Bez pewnych elementów wyposażenia naszego pojazdu skuteczne działania pierwszo – pomocowe będą trudne lub wręcz niemożliwe. W dzisiejszym wpisie skupimy się zatem na tym, co powinniśmy posiadać ze sobą w kabinie, aby skutecznie udzielić (pierwszej) pomocy w wypadku komunikacyjnym. To będzie nasz pierwszopomocowy must-have!

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej pozwala na utrzymanie jego drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodne wydostawanie się treści pokarmowych, śliny lub krwi z jamy ustnej.

Rany i krwotoki pourazowe to jedne z częstszych obrażeń z którymi musimy poradzić sobie w wypadkach komunikacyjnych. Masywne krwotoki są dla nas śmiertelnie niebezpieczne.

Każdy z nas, kierowców, może być świadkiem zdarzenia, w którym ktoś będzie potrzebował (pierwszej) pomocy. Czy to w trasie, czy w czasie postoju na parkingu, czy po prostu w życiu codziennym. Również większość z nas myśli, że do tego typu działań potrzebne są jakieś super moce i odpowiednie kwalifikacje. Nic bardziej mylnego.